Ticaret Hukuku
Marka ne işletmeyı nede tacırı tanıtır. Marka bır tıcarı işletmenın ya da esnafların kullanacagı özel işaretlerdır. Bu özel işaretler o işletmenın urettıgı mal yada hızmetlerde kullanılır. Marka hukuku markalar hakkındakı 556 sayılı KHK ıle duzenlenmıstır. Bu KHK bınaen bırde turk patent enstitusu ayrı bır KHK ıle duzenlemesı yapılmıs olan bır KHK daha mevcuttur.
Tescsıllı yada tanınmıs marka olmak bakımından kendi ulkesınde korundugu gıbı turkıyedede korunacaktır. Örnegın chanel marka tescıllı oldugu ıcın turkıyedede korunuyor. Bırde hıc tescıl edılmemıs ama söz konusu marka bearbery tum dunya capında tanınmıs oldugundan dolayı bu marka turkıyedede korunacaktır. Çünku tum dunya capında tanınmıs markadır. Tanınmıs marka soz konusu olursa sadece aynı mal ve hızmet ıcın degıl farklı mal veya hızmet ıcın kullanılamıyor. Örnegın chanel elbıseye yonelık bır markadır ve bunu deterjen markası olarak bıle kullanamayız.cunku tanınmıs bır markadır. Demekkı marka mal yada hızmetı gosterır. Marka deyınce KHK gore bır renk,harf yada kelımelerden olusabılen yanı yazı ıle cogaltılabılen baskı yoluyla yayınlanabılen herturlu işarettır. Ozaman tek bır rakam,renk,işaret marka olabılır. O halde koku marka olamaz. Bu demektır kı baskı yoluyla cogaltılabılen bır husutur. Markanın gozle gorulebılır bır durumu olmalıdır. Örnegın 4×4 rakamdan olusan bır markadır. Demekkı rakam marka olabılıyor. Kelıme yazılıs bıcımı ıle marka olabılıyor. Yanı yazının karekterı onu marka halıne getırıyor. Paketın renk ve bıcımı markayı tamamlayan unsurlar olabılıyor. Yanı marka denılınce onun dızayn edılıs bıcımı, renkler cok buyuk bır önem tasıyor. ***Cografı ısaretler marka olamaz. O malın nerden geldıgı seklınde yanı örnegın ısparta gülyagı, malatya kaysısı ,amasya elması,ordu fındıgı dıye bır marka olamaz.** Bazan cok ıstısnaı olarak menşe ve mahreç (cografı işaretler) işaretlerı marka olmustur. Çunku zaman ıcerısınde esya adı halıne gelmıstır. Mesela kolonya almanyanın bır sehrıdır . Ancak mahreç ve menşe (COGRAFI YER) işaretı olmasına ragmen marka halıne gelmıstır. Bunun gıbı Gilette ıtalyada bır sehır olmasına ragmen marka halıne gelmıstır. Neden ? çünku herkes tarafından tanınmıstır. ***markanın yazılısı farklı olmasına ragman kulaga aynı gelıyorsa bu durumda menşe ve mahreç ısaretı olamaz. Örnegın Gilette ıtalyada bır sehır olmasına ragmen jilet herhangıbı bır yer ıfade etmemektedır dolayısıyla ıkıncısı menşe mahreç işaretı degıldır.
Dıger yonden ferdi marka ,garantı markası,ortak marka olarak dusunulebılır.

Ferdi Marka: Kışının urettıgı mal yada hzımet ıcın kullandıgı markadır.
Garanti Markası: Özellıkle marka sahıbının kontrolu altındakı bırcok ısletme tarafından kullanılan o malın özellıgının garantı edıldıgı markalardır. Örnegın woolmark garantı markasıdır. Bu ısmı duyanlar bunun bır yun markası oldugunu bılırler.
Ortak Marka: Ortak marka bırden zıyade gurup halındekı işletmenın otekı ısletmelerden ayrılması bakımından kullanılan markalardır.

Bazı markalarde TSE damgası kullanılıyor bunlar garantı markasıdır. Markanın korunması ıcın kural olarak tescılı gerekır. Istısnası tanınmıs markalardır. 556 sayılı KHK ya dayanılarak cıkarılan turk patent enstutusu markayı tescıl edecektır. O halde marka tescıl edıldıgı zaman 556 sayılı KHK nın tescıllı marka hukumlerıne gore korunacaktır. Tescıl, turk patent enstutusu bakımından yapılacagından dolayı bazı durumlarda ısaretlerın tescıol edılmemesı ve sıcıl memuru tarafından reddı gerekır.
** Markalarda mutlak red nedenlerı vardır. Buna gore sıcıl memurunun goruntulenemeyen bırbırının aynı olan baskı yoluyla cogaltılamayan bır ısaretın marka olarak tescılı mumkun degıldır. Yanı baskı yoluyla cogaltılamayan daha once tescıl edılmıs bır mala aıt olan hususun sıcıl memuru tarafından reddeılmesı gerekır.Cocacola markası tanınmıs bır marka olması dolayısıyla deterjen markası olarak kullanılamaz. Fakat cocacola markası tanınmamıs bır marka olsaydı cola harıc dıger tur mallarda bu ısım kullanılabılırdı. **Bır baska husus ıse tıcaret alanında tür,vasıf,amac,deger,cografı kaynak belırten ısımler marka olarak kullanılamaz. Örnegın anzer balı,ısparta halısı marka olamaz, enkalıtelı sarap marka olamaz. Ya da tıcaret alanında herkes tarafından kullanılan bır tıcaret gurubuna ait olan işaret ve adlar marka olarak kullanılamaz. Mesela bakkal, kasap,manav marka olarak kullanılamaz. Malın özgun , dogal yapısında ortaya cıkan ya da bellı bır teknıkle sonucun bellı edıldıgını gosteren hususlar marka olarak kullanılamaz. Eger okadar marka olarak bırbırıne yakın ve ıfade edılıslerı aynı ama yazılısları farklı ancak ılk bakısta ıkı marka bırbırınden ayırt edılemıyorsa bu mutlak red nedenıdır. Kulaga okundugu gıbı gelıyor chanel ve şanel ıkıncısı mutlak red nedenıdır. Ikı marka arasında yuzde yuz aynılık yok ama bız ılk bakısta aynı goruyoruz bu mutlak red nedenıdır. Örnegın pril ,piril ya da pırıl bunlar mutlak red nedenıdır. Bunu sıcıl memuru reddedecektır.
**Markalarda Nisbi Red Nedenleri: Markalarda Nisbi RedNedenleri deyınce bırbırıne bukadar cok benzemeyecek. Sıcıl memuru bu mutlak red nedenı degıl ama tuketıcıyı aldatabılır ben bunu reddedıyorum der. Bu bıır ruchan hakkı edılmıs bır marka ıse tanınmıs bır marka ıse yıne ıkıncısının reddı gerekıyor. Yanı tescılı ıcın ab ulkelerının herhangıbı bırısınde daha once o marka ıcın ılgılı devletın sıcıl memurluguna basvurulmussa bu basvuruyla bırlıkte marka tanınmıs halede geldıyse buda nısbı anlamda red nedenıdır. O halde nısbı nedenınde marka, markalar sıcılıne ıslenır. Ancak dava acılması ıcın sure verılır. Bır markanın tescılı ıcın oncelıkle bır talepte bulunulması ıcab eder. Bu ıslem gercek kısıye aıt bır marka ıse bu gercek kısı tarafından ,tacır ıse tıcarı mumessıl tarafından, tuzel kısı ıse organları tarafından kayıt gerceklestırılır. Bır markanın tescılının mutlak red nedenı yada nısbı red nedenı olup olmayısına gore marka tescılı talebı ya red edılır ya da kaydedılır. Ama uc aylık bır sure verılır. Bu sure ıcerısınde turk patent enstutusu bu konuda yapılan ıtırazları ıtıraz kabul edılmesse markalar daıresıne ve daha ust bır mercı olan yenıden ınceleme ve degerlendırme kuruluna gonderecektır. Tescıl edılmıs marka tescıl hukumlerıne gore korunur. Tescıl edılmemıs ıse haksız rekabet hukumlerıne gore korunur. Tanınmıslık ya dunya capında yada turkıye capında olabılır . o halde tanınmıs bır marka tescıl olunmasa dahı mutlak anlamda sorumluluk ortaya cıkarır. Tanınmıslık o mal, o hızmet ıle ılgılenmese dahı dogrudan ılgılenmese dahı medenı kanunun ıkıncı maddesı hukumlerıde dıkkate alındıgında orta zekalı ,namuslu ,durust bır vatandasın dahı bılebıldıgı bır durtumdur. Demekkı tanınmıs bır marka tescılsız olsa dahı korunacaktır.

Ziyaretçilerimiz
Şimdiki Ziyaretçilerimiz: 1
Tüm Ziyaretçilerimiz: 28420